2019-20 Western Iowa
All-Conference Basketball Teams
Western Iowa Conference – Boys
2019-20 Final Team Standings
#*Treynor 16-0 24-3
AHSTW 14-2 17-5
Tri-Center 12-4 18-5
IKM-Manning 9-6 13-10
Underwood 6-10 10-12
Audubon 6-10 8-14
Logan-Magnolia 5-11 8-14
Riverside 3-13 6-16
Missouri Valley 0-16 2-20
*2019-20 WIC Regular Season Champion
#2020 State Tournament Qualifier
WIC BOYS Player of the Year: Jack Tiarks, Treynor, Sr.
First Team
*Jack Tiarks, Treynor, sr.; *Jack Stogdill, Treynor, sr.; *Leyton Nelson, Tri-Center, jr.; *Raydden Grobe, AHSTW, soph.; Jon Schwarte, Treynor, sr.; Clayton Akers, AHSTW, sr.; Tre Melby, Logan-Magnolia, jr.; Ethan Alfers, Tri-Center, jr. *Unanimous Selection.
Second Team
Colby Keller, IKM-Manning, sr.; Skyler Schultes, Audubon, sr.; Blake Hall, Underwood, jr.; Sam Porter, AHSTW, sr.; Colten Brandt, IKM-Manning, sr.; Gavin Bartalini, Missouri Valley, sr.; Drake Woods, Riverside, jr.; Dylan Cunard, Logan-Magnolia, sr.; Parker Behrens, IKM-Manning, sr.; Amos Rasmussen, IKM-Manning, soph..
Western Iowa Conference – Girls
2019-20 Final Team Standings
*AHSTW 14-2 20-4
#Logan-Magnolia 13-3 21-4
IKM-Manning 12-4 17-6
Audubon 11-5 15-8
Underwood 8-8 12-11
Treynor 8-8 8-14
Missouri Valley 3-13 3-19
Tri-Center 2-14 5-18
Riverside 1-15 4-19
*2019-20 WIC Regular Season Champion
#2020 State Tournament Qualifier
WIC GIRLS Player of the Year: Kailey Jones, AHSTW, jr.
First Team
*Kailey Jones, AHSTW, jr.; *Kylie Morrison, Logan-Magnolia, sr.; *Aleah Hermensen, Audubon, soph.; Kinsey Scheffler, AHSTW, sr.; *Alexa Ahrenholtz, IKM-Manning, jr.; Lexi Branning, IKM-Manning, sr.; Violet Lapke, Logan-Magnolia, sr.; Claire Denning, AHSTW, jr. *Unanimous Selection.
Second Team
Jaci Christensen, Audubon, soph.; Mandy Stogdill, Treynor, jr.; Claire Harris, AHSTW, jr.; Morghan Herman, Missouri Valley, sr.; Clara Tiegland, Treynor, fr.; Emilee Thompson, Logan-Magnolia, jr.; Erin McMains, Underwood, sr.; Leah Subbert, Audubon, sr.
2019-20 WIC Academic All-Conference
(Must be senior, maintain 3.35 cumulative grade point average).
Boys Basketball
AHSTW: Clayton Akers, Brody Langer, Michael Mantell, Sam Porter.
Audubon: Jackson Jensen, Marcus Olsen, Skyler Schultes.
IKM-Manning, Colten Brandt, Will Jorgensen, Ben Lingle.
Logan-Magnolia: Gabe Walski, Dylan Cunard.
Missouri Valley: Stephen Kean.
Riverside: Talen Williams.
Treynor: Craig Chapman, Luke Mieska, Quinn Navara, Jack Stogdill.
Tri-Center: Ryan Lyle.
Underwood: Nick Ravlin, Zach Teten, Isaac Heilman.
Girls Basketball
AHSTW: Kinsey Scheffler, Tristin Heiny.
Audubon: Rylie Hartl, McKenna Petersen, Mallory Riebhoff, Leah Subbert.
IKM-Manning: Emily Kerkhoff, Alexia Branning.
Logan-Magnolia: Megan Dunn, Violet Lapke, Kylie Morrison.
Missouri Valley: Peyton Hilts, Morghan Herman.
Riverside: Ashlynn Amdor, Meghan Reed.
Treynor: Tori Castle, Kennedy Elwood.
Underwood: Abby May, Erin McMains, Lauren Brown, Avary True.
Wrestling
AHSTW: Brady Canada, Seth Kiesel, Joel Sampson.
Audubon: Luke Mosinski.
Logan-Magnolia: Olivia Diggins, Kaleb King, Tanner Mace, Bryce Hudnut, Barret Pitt.
Missouri Valley: Jon Johnson.
Treynor: Brock Fox, Will Halverson, Jacob Hrasky, Mitchel Lutz.
Tri-Center: Bryson Freeberg, Connor Atkisson.