Boys 4A
Rank | Team |
---|---|
1 | Dubuque Hempstead |
2 | Sioux City, North |
3 | Cedar Falls |
4 | Dowling Catholic, WDM |
5 | Prairie, Cedar Rapids |
6 | Johnston |
7 | Pleasant Valley |
8 | Iowa City, West |
9 | Iowa City, Liberty |
10 | Ames |
11 | Waukee |
12 | Southeast Polk |
13 | Iowa City, City High |
14 | Urbandale |
15 | Ankeny Centennial |
Teams to Watch
Cedar Rapids Kennedy
Indianola
Lewis Central
Linn-Mar, Marion
Norwalk
Girls 4A
Rank | Team |
---|---|
1 | Linn-Mar, Marion |
2 | Johnston |
3 | Southeast Polk |
4 | Valley, West Des Moines |
5 | Prairie, Cedar Rapids |
6 | Iowa City, City High |
7 | Dubuque Senior |
8 | Epworth, Western Dubuque |
9 | Waukee |
10 | Urbandale |
11 | Bettendorf |
12 | Dowling Catholic |
13 | Sioux City East |
14 | Dubuque Hempstead |
15 | Iowa City Liberty |
Teams to Watch
Ankeny Centennial
Des Moines Roosevelt
Indianola
Iowa City West
Pleasant Valley
Boys 3A
Rank | Team |
---|---|
1 | Dallas Center Grimes |
2 | Center Point Urbana |
3 | Dubuque Wahlert |
4 | North Polk |
5 | Pella |
6 | Decorah |
7 | Solon |
8 | Clear Creek Amana |
9 | Marion |
10 | Humboldt |
11 | Mount Vernon Lisbon |
12 | Monticello |
13 | Waverly Shell Rock |
14 | Carlisle |
15 | Gilbert |
Teams to Watch
Atlantic
Glenwood
LeMars
MOC Floyd Valley
Sergeant Bluff Luton
Girls 3A
Rank | Team |
---|---|
1 | Ballard |
2 | Dallas Center-Grimes |
3 | Wahlert, Dubuque |
4 | Harlan |
5 | Heelan |
6 | Solon |
7 | Glenwood |
8 | Mt. Vernon-Lisbon |
9 | Charles City |
10 | Assumption, Davenport |
11 | ADM |
12 | Decorah |
13 | Spencer |
14 | Monticello |
15 | Pella |
Teams to Watch
Atlantic
Carlisle
Creston
Grinnell
North Polk
Boys 2A
Rank | Team |
---|---|
1 | Davis County |
2 | Danville-New London |
3 | Denver |
4 | Tipton |
5 | Albia |
6 | Western Christian |
7 | Mid-Prairie |
8 | GC-GR |
9 | Des Moines Christian |
10 | North Fayette Valley |
11 | GLR-CL |
12 | Camanche |
13 | Okoboji |
14 | Central Decatur |
15 | Williamsburg |
Teams to Watch
Clarinda
Northeast
Treynor
Unity Christian
Waukon
Girls 2A
Rank | Team |
---|---|
1 | Mid-Prairie Wellman |
2 | Williamsburg |
3 | Jesup |
4 | Starmont |
5 | KP-WC |
6 | Unity Christian |
7 | Davis County |
8 | Panorama, Panora |
9 | Cherokee |
10 | Dike New Hartford |
11 | Tipton |
12 | Waukon |
13 | Denver |
14 | Emmetsburg |
15 | Chariton |
Teams to Watch
Danville-New London
NE Goose Lake
Okoboji
Sibley Ocheyedan
West Marshall
Boys 1A
Rank | Team |
---|---|
1 | Madrid |
2 | Earlham |
3 | Calamus-Wheatland |
4 | Nodaway Valley |
5 | Maquoketa Valley |
6 | South Winneshiek |
7 | West Fork |
8 | Pekin (Packwood) |
9 | Newman Catholic |
10 | Gehlen Catholic |
11 | St. Albert |
12 | ACGC |
13 | Ogden |
14 | Tri-Center |
15 | East Marshall |
Teams to Watch
Bellevue
Central Springs
Hudson
Regina Iowa City
St. Ansgar
Girls 1A
Rank | Team |
---|---|
1 | Iowa City Regina |
2 | Van Meter |
3 | Pekin |
4 | AHSTW |
5 | Hudson |
6 | Kee Lansing |
7 | St. Edmond |
8 | ACGC |
9 | Newman Mason City |
10 | Madrid |
11 | Colo Nesco |
12 | Tri-Center |
13 | Nasuha Plainfield |
14 | North Linn |
15 | Nodaway Valley |
Teams to Watch
Aplington Parkersburg
Earlham
Ridge View
South Winneshiek
Sumner Fredrickburg