Results from local High School athletes will be updated here throughout the day as finals events are held.
Girls
Shot Put
- Hannah Hood, Creston, 3rd 41-2.25.
- Katy Jones, Lewis Central, 15th 36-06.50
High Jump
- Sunday Faya, Denison-Schleswig, 4th 5-4
- Megan Witte, Lewis Central, T-8th 5-2
- Morgan Johnk, Panorama, T-12th 5-2
100m Hurdles Prelims
- Allison Bruck of Harlan was 17th fastest with a 15.62
100m Prelims
- Darby Thomas of Abraham Lincoln qualified for the finals with the second fastest time of 12.13
100m Finals
- Darby Thomas, Abraham Lincoln, 3rd 12.09
- Keaton Kester, ADM, 5th 12.23
Sprint Medley Final
- Abraham Lincoln, 10th, 1:51.58 (Kalyn Damgaard, Rylee Fichter, Eleana Bohnet, Darby Thomas)
4x100m Relay
- Abraham Lincoln, 48th, 51.72
- Treynor, 54th, 52.12
- Lewis Central, 63rd, 52.68
- Thomas Jefferson, 73rd, 53.79
- Harlan, DQ
Boys
Discus
- Sam Phillips, Fremont-Mills, 6th 160-8
- Cameron Baker, Council Bluffs Thomas Jefferson, 13th 150-6
Long Jump
- Nick Foss, Harlan, 1st 21-6.25
- Miles Rupiper, Kuemper Catholic, 12th 20-1
- Brett Daley, Treynor, 18th 19-1.75
110m Hurdles Prelims
- Atlantic’s Gratt Reed qualified for the finals with the 5th fastest time of 14.55. That’s a new personal record for Reed.
- Alec Mass of Lewis Central was 25th fastest with a 15.31.
- Nolan Smith of Audubon didn’t make the finals with a 26th fastest 15.37.
- Tyler Freese of Underwood was 31st with a 15.82.
110m Hurdles Finals
- Gratt Reed of Atlantic finished with a 4th place medal with a time of 14.42 in the final. That’s another personal record for Reed.
100m Prelims
- Gage Clay of AHSTW finished outside of qualifying with the 14th fastest time of 11.24
Distance Medley Final
- Council Bluffs Thomas Jefferson, 9th 3:37.00. (Jeron Sampson, Cameron Lukavsky, Jake Axtell, Daniel Carey.
4x200m Relay
- Glenwood, 10th 1:30.84 (Joey Saddler, Matt Bowden, Nate Kennedy, Mavrick Decker)
- Lewis Central, 21st 1:34.37 (Collin Rew, Logan Redeker, Seth Childers, Max Duggan)
800m Finals
- Daniel Carey, CB Thomas Jefferson, 8th 57.62
- Jared Corder, Nodaway Valley 2:00.07
4x100m Prelims
- Kuemper Catholic, 54th, 45.25
- Glenwood, 56th, 45.30
- Abraham Lincoln, 64th, 54.64
- Lewis Central, 65th, 45.79
4x400m Prelims
- Glenwood, 14th, 3:25.72
- Lewis Central, 18th, 3:27.64
- Thomas Jefferson, 20th, 3:28.70
- Atlantic, 22nd, 3:29.44 (Gratt Reed, Dillon Sonntag, Zade Niklasen, Chase Mullenix)