Today:
Session 1: (9:00 am – 3:00 pm)
- Semi-Finals & 4th Round Wrestle Back
- 5th Round Wrestle Back
- 6th Round Wrestle Back
- 7th Place Matches
Session 2: (6:00 pm – 9:00 pm)
- Awards/Grand March
- Championship/3rd Place/5th Place matches
- Medal Ceremony
————————————————————————-
Semi-Finals:
110
- Adyson Lundquist (SWAT) lost to Jasmine Luedtke (Ottumwa) FALL 4:54
115
- Molly Allen (Riverside) beat Ellie Weets (Vinton-Shellsburg) MAJOR DECISION 13-3
125
- Sophie Barnes (Lewis Central) lost to Mackenzie Childers (CR Prairie) MAJOR DECISION 10-2
140
- Mahri Manz (Lewis Central) beat Moorea Brown (Center Point-Urbana) 6-0
155
- Nicole Olson (Missouri Valley) lost to Skylar Slade (Southeast Polk) FALL 1:57
170
- Grace Britten (SWAT) lost to Libby Dix (Mount Vernon) FALL 5:44
235
- Jocelyn Buffum (Missouri Valley) lost to Olivia Huckfelt (Spencer) FALL :57
- Savannah Sistad (Creston) lost to Madison Hinrichs (Waverly-Shell Rock) SV-1 4-2
————————————————————————-
4th Round Wrestle Back:
100
- Ava McNeal (Lewis Central) beat Harley Tobin (Algona) FALL 2:47
105
- Maya Humlicek (Lewis Central) beat Julia Kanne (Carroll) FALL 1:50
110
- Kacy Miller (Western Iowa) beat Ashlyn Leslie (Nevada) MAJOR DECISION 13-4
120
- Carly Henderson (Riverside) beat Grace Storjohann (AP-GC) 2-1
140
- Clara Sapienza (Southwest Iowa) lost to Emily Watters (Anamosa) FALL 4:50
145
- Nancy Bowman (Logan-Magnolia) lost to Lauren Luzum (Decorah) FALL 2:31
- Espie Almazan (Lewis Central) beat Lauren Rodgers (Perry) 5-0
235
- Haley Armstrong (SWAT) beat Katelyn Brokus (Dubuque Hempstead) FALL 1:06
- Isabella Canada (AHSTW) beat Makenna Fetters (Martensdale-St Marys) FALL 1:58
————————————————————————-
5th Round Wrestle Back:
100
- Ava McNeal (Lewis Central) lost to Greta Goodman (Ames) 6-5
105
- Maya Humlicek (Lewis Central) lost to McKenna Rogers (Solon) MAJOR DECISION 11-2
110
- Kacy Miller (Western Iowa) beat Emmersen Thomas (West Branch) 4-3
120
- Carly Henderson (Riverside) lost to Calista Rodish (Raccoon River-NW) 6-1
145
- Espie Almazan (Lewis Central) lost to Lauren Luzum (Decorah) 5-0
235
- Haley Armstrong (SWAT) lost to Emma Cook (Colfax-Mingo) FALL 1:40
- Isabella Canada (AHSTW) beat Briar Ludeman (Cedar Falls) FALL 1:15
————————————————————————-
Consolation Semi-Finals:
110
- Adyson Lundquist (SWAT) beat Trista Guinn (Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire) FALL :42
- Kacy Miller (Western Iowa) lost Jalynn Goodale (Osage) 9-8
125
- Sophie Barnes (Lewis Central) beat Adessa Leibfried (Bellevue) FALL :39
155
- Nicole Olson (Missouri Valley) lost to Jorie Hanenburg (North Scott) 8-6
170
- Grace Britten (SWAT) lost to Autumn Elsbury (South Tama County) FALL 1:07
235
- Isabella Canada (AHSTW) beat Jocelyn Buffum (Missouri Valley) FALL 5:40
- Savannah Sistad (Creston) lost to Emma Cook (Colfax-Mingo) 8-1
————————————————————————-
7th Place Matches:
100
- Ava McNeal (Lewis Central) beat Gabi Robertson (Mid-Prairie) FALL :58
105
- Maya Humlicek (Lewis Central) beat Lainey Shelangoski (Durant) 7-5
120
- Carly Henderson (Riverside, Oakland) beat Ava Scranton (Anamosa) 7-4
145
- Espie Almazan (Lewis Central) beat Phoenix Gryp (Williamsburg) FALL 3:33
235
- Haley Armstrong (SWAT) lost to Briar Ludeman (Cedar Falls) FALL :36