The Iowa Print Sports Writers Association All-State Football Teams have been released. Here’s a look at area honorees.
Class 1A
First Team
Lane Spieker, CAM
Ryan Stortenbecker, East Mills
Joey Schramm, Audubon
Seth Malcom, Fremont-Mills
Kale Pevestorf, Coon Rapids-Bayard
Gavin Smith, Audubon
Gus McNeill, East Union
Second Team
Layne Pryor, Woodbine
Cooper Langfelt, Fremont-Mills
Dylan Hoefer, Woodbine
Colby Rich, CAM
Ethan Klocke, Audubon
Jake Malcom, Fremont-Mills
Third Team
Will Ragaller, Ar-We-Va
Josh Ramirez, Coon Rapids-Bayard
Devin Whipple, Lenox
Joe Kauffman, CAM
Joel Klocke, Audubon
Cade Ticknor, CAM
Class A
First Team
Sam Rallis, St. Albert
Tallen Myers, SW Valley
Rex Johnsen, Logan-Magnolia
Sam Wilber, St. Albert
Tre Melby, Logan-Magnolia
Eddie Vlcek, Riverside
Drake Woods, Riverside
Caelen DeVault, Nodaway Valley
Second Team
Avery Phillippi, Nodaway Valley
Tony Ayase, Nodaway Valley
Third Team
Austin Kremkoski, Riverside
Gavin Maguire, Logan-Magnolia
Joe Hedger, Logan-Magnolia
Alex Ausdemore, Tri-Center
Rhett Bentley, Riverside
Jon Gebbie, Nodaway Valley
Class 1A
First Team
Evan Taylor, Panorama
Brayden Wollan, Underwood
Easton Eledge, Underwood
Chris Gardner, Underwood
Cayden Jensen, ACGC
Second Team
Domonic Walker, Panorama
Gavin Cornelison, ACGC
Lucas Leiferman, Panorama
Drew Taylor, Panorama
Third Team
Jared Wasson, Panorama
Victor Gonzalez, ACGC
Simon Wagner, Kuemper Catholic
Alex Ravlin, Underwood
Scott Pearson, Underwood
Class 2A
First Team
Nathan Barnes, Clarinda
Second Team
Colin Mullenix, Atlantic
Crew Howard, Clarinda
Cole Ridnour, Clarinda
Third Team
Bradyn Smith, Greene County
Brendan Atkinson, Atlantic
Jackson Morton, Greene County
Grant Sturm, Atlantic
Class 3A
First Team
Thomas Fidone, Lewis Central
Connor Frame, Harlan
Hunter Deyo, Lewis Central
Will McLaughlin, Harlan
Second Team
Logan Katzer, Lewis Central
Ryan Blum, Glenwood
Aidan Hall, Harlan
Nick Miller, Lewis Central
Silas Bales, Glenwood
Third Team
Jacob Schechinger, Harlan
Jameson Bieker, Harlan
Joseph Fah, Harlan
Colby Burg, Creston/O-M
Joey Moser, Harlan
Class 4A
Third Team
Timmy Thompson, Abraham Lincoln
Full teams HERE.