2022 Hawkeye 10 All Conference Softball Teams
FIRST TEAM | ||||
1 | Jada Jensen** | Atlantic | 11 | 3B/SS |
2 | Zoey Kirchhoff | Atlantic | 8 | P/OF |
3 | Gracie Hagle | Creston | 12 | SS |
4 | Jersey Foote | Creston | 9 | CF |
5 | Nevaeh Randall** | Creston | 11 | 3B |
6 | Morgan Driskell | Creston | 12 | RF |
7 | Kaitlyn Bruhn | Denison Schleswig | 11 | CF |
8 | Allison Koontz** | Glenwood | 9 | P |
9 | Coryl Matheny | Glenwood | 12 | SS |
10 | Tianna Kasperbauer** | Harlan | 12 | P/2nd |
11 | Jordan Schwabe** | Kuemper | 12 | C |
12 | Kenzie Schon | Kuemper | 12 | 1B |
13 | Kamryn Venner | Kuemper | 12 | P |
14 | Stacy Merksick | Lewis Central | 11 | CF |
15 | Avery Heller | Lewis Central | 11 | LF |
16 | Jenna Burdorf | Shenandoah | 10 | P/UT |
2ND TEAM | ||||
1 | Malena Woodward | Atlantic | 12 | 1B/P |
2 | Ava Rush | Atlantic | 11 | SS/2B |
3 | Presley Jobe | Clarinda | 10 | LF |
4 | Taryn Fredrickson | Creston | 9 | P |
5 | Ava Adamson | Creston | 9 | C |
6 | Halle Evans | Creston | 12 | 1B |
7 | Kiana Schulz | Denison Schleswig | 10 | C |
8 | Cambri Brodersen | Denison Schleswig | 12 | SS |
9 | Sara Kolle | Glenwood | 10 | OF |
10 | Madison Kjergaard | Harlan | 11 | CF |
11 | Jordan Heese | Harlan | 12 | 2nd/1st |
12 | Kenadee Loew | Kuemper | 12 | 3B |
13 | Hailey Ostrander | Kuemper | 12 | LF |
14 | Merced Ramirez | Red Oak | 10 | INF UTIL. |
15 | Brooklen Black | Shenandoah | 12 | C |
16 | Alexis Narmi | St. Albert | 10 | P/1B/3B |
HONORABLE MENTION | ||||
1 | Riley Wood | Atlantic | 10 | P/1B/OF |
2 | Maddie Huddleson | Atlantic | 11 | OF |
3 | Addy Wagoner | Clarinda | 8 | P |
4 | Hailee Knight | Clarinda | 12 | 3rd |
5 | Keely Coen | Creston | 11 | P |
6 | Hannah Slater | Denison Schleswig | 12 | 1B |
7 | Maddison Barrett | Glenwood | 12 | Utility |
8 | McKenna Koehler | Glenwood | 10 | 1B/P |
9 | Ella Plagman | Harlan | 11 | SS |
10 | Melinda Schaefer | Kuemper | 10 | 2B |
11 | Kaylie Diercksen | Kuemper | 10 | DP |
12 | Mahri Manz | Lewis Central | 9 | 2B/3B |
13 | Alyssa Griffin | Lewis Central | 9 | C |
14 | Gracie Hays | Lewis Central | 11 | SS |
15 | Jaydin Lindsay | Red Oak | 10 | CF |
16 | Caroline Rogers | Shenandoah | 10 | RF |
17 | Jessica McMartin | St. Albert | 11 | 3B/C |
18 | Kylie Wesack | St. Albert | 10 | SS |
** denotes unanimous selection |