Class 1A Boys State Cross Country Meet
10/28/2022 at Fort Dodge
Class 1A Boys Team Scores
- Iowa City Regina 102
- ACGC 126
- Woodbine 132
- Bellevue 164
- IKM-Manning 181
- Ogden 190
- St. Albert 198
- St. Edmond Fort Dodge 205
- Western Dubuque, Cascade 206
- East Marshall LeGrand 218
- Lake Mills 263
- Madrid 283
- Clayton Ridge Guttenburg 283
- North Mahaska/New Sharon 290
- Sioux Central 311
- North Linn 315
Individual Top 15
- Landon Bendgen, Woodbine, 15:58.11
- Caden Keller, IKM-Manning, 16:13.07
- Payton Griebel, Bellevue, 16:15.03 PR
- Patrick Heffernan, Boyer Valley, 16:21.63
- Ethan Loutzenheiser, Madrid, 16:23.12 PR
- Aidan O’Neil, Regina Iowa City, 16:26.85
- Justin Rygh, Lake Mills, 16:32.41
- Colin Lillie, St. Albert, 16:35.10
- Jacob Schellhorn, MFL MarMac, 16:37.18 PR
- Aaron Lursen, St. Edmond Fort Dodge, 16:39.30 PR
- Ryan Kelly, Newman Catholic Mason City, 16:42.68
- Justin Reinhart, ACGC, 16:43.45 PR
- Carson Van Sickle, Ogden, 16:43.84 PR
- James Gruver, Lynnville-Sully,16:49.29 PR
- Marcus Blount, Prince of Peace Catholic Clinton,16:50.35
Other area runners
21st- Andrew Mahaffey, ACGC, 17:00.89 PR
35th- Ronan Jimenez, Southeast Warren, 17:28.15
36th- Gunner Wagner, Woodbine, 17:28.91
37th-Owen Wise, St. Albert, 17:31.31
39th-Reed Hinners, IKM-Manning, 17:33.59
58th-Mason McCready, Riverside, 17:49.60
59th- Noah Kading, ACGC, 17:49.63PR
62nd-Lane Sams , IKM-Manning, 17:55.41
65th- Parker Heisterkamp, St. Albert Council Bluffs, 17:57.37
67th- Tyconder Ellis, ACGC, 17:59.15 PR
69th-Gavin Sloss, ACGC, 18:02.19 PR
72nd-Bo Arrasmith, ACGC, 18:02.57
74th- Lance Bunde, ACGC, 18:03.34
90th-Sean McGee, Tri-Center, 18:22.59
91st- Nathan Johnson , IKM-Manning, 18:23.21
92nd- Adam Barry, Woodbine, 18:23.76
101st- Adam Denny, St. Albert, 18:33.97
114th- Kasche Huehn, IKM-Manning, 18:58.55
117th- Abe Polzien, IKM-Manning, 19:01.12
118th- Gabriel Barajas, St. Albert, 19:04.42
121st- Camden Morris, IKM-Manning, 19:09.98
130th- Joe Hughes, St. Albert, 19:28.39
137th- Trey Burgermeyer, Woodbine, 19:54.38
138th- Brady Smith, St. Albert, 19:58.87
Class 1A Boys Wheelchair
1st- Eli Johnson, Bedford, 23:41.08