Here are the area first-round pairings for the Girls State Wrestling Tournament. Today’s schedule:
Session 1: 9:00 am to 3:00 pm – First Round/Second Round/1st Wrestleback
Session 2: 5:00 pm to 9:00 pm – Quarterfinals/2nd Wrestleback/3rd Wrestleback
KJAN will have live updates today and tomorrow at 10:45 am/12:45 pm/2:45 pm and at half-time of both games of our basketball double-headers. Watch our “Sports” page for updated results as matches end.
Area WINNERS are Highlighted!
100
- Daniela Salinas (Council Bluffs) lost to Katie Biscoglia (Raccoon River-NW) FALL :49
- Jazz Christensen (SWAT) lost to Aroura Preston (Spirit Lake Park) 9-3
- Ava McNeal (Lewis Central) beat Abigail Kennis (Bettendorf) FALL :46
105
- Emma Miller (Treynor) lost to Lainey Shelangoski (Durant) FALL 3:30
- Grace Hoffman (Kuemper Catholic) lost to Ella McNamee (Mount Pleasant) FALL 3:51
- Julia Kanne (Carroll) beat Alexia Kolbet (Osage) FALL 1:08
- Maya Humlicek (Lewis Central) beat Iris Melody (South Central Calhoun) FALL :26
110
- Adyson Lundquist (SWAT) beat Johnelle Gliem (Baxter) FALL :44
- Cierra Elderbaum (Lewis Central) beat Emma Hall (North Central Trailblazers) FALL 5:28
- Kacy Miller (Western Iowa) beat Alissa Sanchez (West Liberty) MAJOR DECISION 11-2
115
- Molly Allen (Riverside) beat Brianna Kiger (Carroll) FALL 1:09
- Adalyn Minahan (Treynor) lost to Hannah Reel (Dubuque Senior) FALL 3:13
120
- Susan Elderbaum (Lewis Central) lost to Leah Chandler (Chariton) FALL 1:13
- Emily Lundvall (Glenwood) beat Odessa Nibbelink (Crestwood) 13-7
- Carly Henderson (Riverside) beat Allison Baker (Ballard) MAJOR DECISION 11-2
125
- Lea Gute (Missouri Valley) lost to Erin Anderson (Iowa City High) 4-0
- Nicole Bond (Red Oak) beat Andyn White (Treynor) 5-2
- Sophie Barnes (Lewis Central) beat Taylor Moser (Central Community Elkader) FALL 4:50
- Sierra Wieland (Council Bluffs) lost to Hannah Rogers (Wilton) FALL :35
130
- Lauralyse Flint-Spencer (Glenwood) lost to Lilly Luft (Charles City) 2-0
- Emerson Gregg (Treynor) lost to Lexy Petersen (Bettendorf) FALL :25
135
- Averi Burke (Carroll) lost to Ellie Brenneman (Mid-Prairie) FALL 2:38
- Maya Rivas (Glenwood) beat Elizabet Oleson (Charles City) FALL 1:26
- Angie Rivera (Denison-Schleswig) lost Annalies Arciniega (Osage) MAJOR DECISION 9-1
- Brooklyn Lange (Missouri Valley) beat Miley Walz (East Buchanan) FALL 5:14
140
- Mahri Manz (Lewis Central) beat Mya Holdaway (SE Polk) FALL :58
- Kloee Jones (Carroll) lost to Chloe Etten (BGM) FALL 1:08
- Clara Sapienza (Southwest Iowa) beat Gia Blaser (Ankeny) FALL 1:26
- Preslee Mass (Missouri Valley) lost to Emily Waters (Anamosa) FALL 1:47
145
- Emily Kesterson (Southwest Iowa) lost to Leah Stagg (Ames) FALL 3:52
- Marlee Pettit (Western Iowa) lost to Lauren Rodgers (Perry) FALL 4:43
- Nancy Bowman (Logan-Magnolia) beat Mia Garvey (Mid-Prairie) FALL 4:14
- Espie Almazan (Lewis Central) beat Kiya Steger (Western Dubuque) FALL :57
- Jules Thomas (Council Bluffs) lost to Haidyn Snyder (Wavery-Shell Rock) FALL :43
155
- Dana Swedensky (Lewis Central) lost to Saydey Scholbrock (Crestwood) FALL 5:41
- Nicole Olson (Missouri Valley) beat Leila Kollasch (Spencer) FALL 1:58
- Claire Miller (Denison-Schleswig) lost to Josie Jecklin (Western Dubuque) FALL 1:14
- Kassidy Fiala (Council Bluffs) beat Kasee Huss (MOC-Floyd Valley) FALL 3:42
170
- Kia Meek (Riverside) lost to Libby Dix (Mount Vernon) FALL 1:01
- Kelcee McMillen (Missouri Valley) lost to Daynia Werner (Ridge View) FALL 3:15
- Grace Britten (SWAT) beat Glorious Fridley (SE Warren/Melcher-Dallas) FALL :47
190
- Kalen Westerfield (Underwood) lost to Sharidan Engelken (Western Dubuque) FALL :50
- Ellen Gerlock (SWAT) beat Elvia Topete Anzuna (MOC-Floyd Valley) FALL 5:30
235
- Jocelyn Buffum (Missouri Valley) beat Elizabeth Kalinay (West Marshall) 5-0
- Emma Daniels (Carroll) lost to Skyla Jevne (Decorah) 4-0
- Haley Armstrong (SWAT) beat Maddy Stanek (NW Webster) FALL 2:22
- Isabella Canada (AHSTW) beat Jacqueline Ordonez (Pocahontas Area) 8-3
- Savannah Sisted (Creston) beat Halana Reed (Cascade) FALL 1:24