2011-2012
CLASS 4-A BOYS
1st team
Jeff Swegle |
10 | West Des Moines Valley | |
Kurt Martin | 12 | Ames | |
Connor Peck | 12 | Ankeny | |
Matt Walker | 9 | Ottumwa | |
Cody Bell | 12 | Cedar Rapids Kennedy | |
Andrew Huseman | 10 | Ankeny | |
Carson Hillery | 12 | Dubuque Hempstead | |
Broc Everett | 11 | West Des Moines Valley | |
Colin Pearson | 12 | Ft Dodge | |
Ben Wollam | 12 | Marshalltown |
2nd team
Dustin Atkinson |
11 | Ames | |
Tomas Gouveia | 12 | West Des Moines Valley | |
Jack Gradoville | 10 | West Des Moines Dowling | |
Christian Archer | 12 | Ottumwa | |
Mike Woofter | 11 | Waukee | |
Taylor Rittman | 12 | Ankeny | |
Grant Smith | 11 | Johnston | |
Jon Calhoun | 11 | West Des Moines Dowling | |
Grant Campbell | 11 | Waukee | |
Josh Anderson | 12 | Muscatine |
CLASS 3-A BOYS
1st team | ||
Lucas Boyd | 12 | Pella |
Alex Moorman | 9 | Centerville |
Nick Nelson | 12 | Decorah |
Carson Whittington | 10 | Creston |
John Brai | 12 | Storm Lake |
Maynard Newhouse | 12 | Decorah |
Zach Hammerberg | 12 | ADM |
Sam Lewey | 12 | Decorah |
Ryan Gutz | 11 | Storm Lake |
Nico Costa | 12 | Anamosa |
2nd team | ||
Davis Lowenberg | 12 | Fairfield |
Ryan Palser | 12 | Creston |
Brad Christensen | 12 | Carroll |
Drew Slings | 11 | Williamsburg |
Luke Monson | 12 | Clear Lake |
Alex Thode | 12 | Washington |
Ryan Christy | 11 | MOC Floyd Valley |
Chris Grether | 12 | Algona |
Matt Mummelthei | 12 | Waverly-Shell Rock |
Nathan Molstead | 12 | Charles City |
CLASS 2-A BOYS
1st team | ||
Hunter Van Veen | 11 | PCM |
Brian Krehbiel | 12 | Central Lee |
Jack Conway | 11 | Waterloo Columbus |
Zach Mason | 10 | East Sac County |
Mitch Maiers | 12 | Columbus Catholic |
Jaden Holton | 12 | Alta-Aurelia |
Shaan Desai | 12 | South O’Brien |
Andrew Huff | 12 | Waterloo Columbus |
Matt Gute | 12 | Carroll Kuemper |
Brian Schreck | 12 | Carroll Kuemper |
2nd team | ||
Trevor Ullestad | 10 | South Hamilton |
Tanner Ludwig | 12 | Carroll Kuemper |
Chance Maiers | 11 | Dyersville Beckman |
Braxton Risetter | 10 | South Hamilton |
Dakota Miller | 11 | OA-BCIG |
Sean Cavanaugh | 11 | Waterloo Columbus |
Chris Sturdivant | 11 | Des Moines Christian |
Luke Knutson | 12 | Jesup |
Logan Van Veen | 12 | PCM |
Devon Woody | 10 | PCM |
CLASS 1-A BOYS
1st team | ||
Eric Krull | 11 | North Iowa |
Nathan Kyle | 12 | Harris-Lake Park |
Brad Bailey | 12 | Treynor |
Carson Barron | 12 | Don Bosco |
Levi Fink | 12 | Valley Community |
Matt Juilfs | 11 | Newell-Fonda |
Logan Baburek | 12 | Belle Plaine |
Carson Bruess | 12 | Turkey Valley |
Kevin Trobaugh | 12 | Gladbrook-Reinbeck |
Kane Pedersen | 12 | Newell-Fonda |
2nd team | ||
Jason Vander Kooi | 11 | Hinton |
Mitch Hulshof | 11 | West Sioux |
Todd Schmidt | 12 | AHST |
Cole Chapin | 12 | Treynor |
Craig Brown | 12 | Hinton |
Cole Johnston | 10 | Hinton |
Michael Bylund | 12 | Audubon |
Jacob Smoldt | 11 | Gladbrook-Reinbeck |
Darrin Kingery | 12 | Rockford |
Ryan Gembler | 9 | Harris-Lake Park |
CLASS 4-A GIRLS
1st team | ||
Megan Furnish | 12 | Cedar Rapids Jefferson |
Payton Minear | 11 | Waukee |
Anna Cullinan | 11 | Pleasant Valley |
Rochelle Beardsley | 11 | Western Dubuque |
Allison Rollinger | 11 | Cedar Falls |
Taylor Roberts | 12 | Cedar Falls |
Kelsy Shay | 10 | Waukee |
Megan Brewer | 11 | Cedar Falls |
Carlee Oakley | 12 | Sioux City North |
Brittany Best | 11 | Waukee |
2nd team | ||
Sarah Splittgerber | 11 | West Des Moines Dowling |
Ali Lindo | 11 | Cedar Rapids Kennedy |
Jasmine Wyzgowski | 10 | Waukee |
Madison Voss | 12 | Ankeny |
Dani Duerschmidt | 10 | West Des Moines Valley |
Hannah Hagerty | 11 | Cedar Falls |
Jalyn Briley | 12 | Ames |
Sammy Olson | 11 | West Des Moines Dowling |
Coltyn Hunter | 11 | Indianola |
Whitney Dostal | 10 | Ottumwa |
CLASS 3-A GIRLS
1st team | ||
Jessie Sindlinger | 11 | Charles City |
Amy Ihm | 12 | Dubuque Wahlert |
Taylor Van Dyk | 12 | South Tama |
Paige Van Dyk | 10 | South Tama |
Meg Monson | 12 | Clear Lake |
Megan Joerger | 10 | Charles City |
Emily Elliott | 12 | Grinnell |
Abby Threlkeld | 12 | Washington |
Mackenzie Black | 11 | Independence |
Amanda Hintz | 11 | Grinnell |
2nd team | ||
Natalie Booton | 12 | Mount Pleasant |
Molly McDonough | 12 | Decorah |
Malorie Fischels | 11 | Clear Lake |
Samantha Ramsey | 11 | Grinnell |
Brooke Fletcher | 10 | Atlantic |
Sara Pettitt | 12 | Carroll |
Taylor Berger | 12 | Clear Lake |
Shelby Townsend | 11 | Perry |
Emily Zehr | 12 | Washington |
Megan Ticknor | 12 | ADM |
CLASS 2-A GIRLS
1st team | ||
Ellie Ament | 12 | Dyersville Beckman |
Chantel Eicher | 12 | East Marshall |
Morgan Naberhaus | 10 | Carroll Kuemper |
Brooke Klostermann | 9 | Dyersville Beckman |
Hannah Thompson | 11 | Monticello |
Erin Rasmussen | 12 | OABCIG |
Katie Barbee | 11 | Des Moines Christian |
Stephanie Coghlan | 12 | Dyersville Beckman |
Mackenzie Noble | 11 | Wapello |
Cassisy Boe | 11 | Waterloo Columbus |
2nd team | ||
Ciarah Schlader | 12 | Iowa City Regina |
Tessa Swacker | 11 | Waterloo Columbus |
Aspen Lynch | 11 | Cascade |
Mackenzie Coyle | 12 | Cascade |
Andrea Hodgson | 12 | Colfax-Mingo |
Mara Masching | 10 | Carroll Kuemper |
Taylor Gardner | 11 | Missouri Valley |
Sarah McMichael | 9 | Nashua-Plainfield |
Kelsi Snyder | 11 | Alta-Aurelia |
Emily Fishcer | 12 | Wapello |
CLASS 1-A GIRLS
1st team | ||
Victoria Grasso | 12 | Ankeny Christian |
Alexa Capesius | 10 | Algona Garrigan |
Sheridan Berte | 12 | Algona Garrigan |
Katie Clausen | 12 | Hinton |
Jenna Hansen | 12 | HLV |
Ashley Jahner | 11 | Pleasantville |
Katie Schachterle | 12 | AGWSR |
Haley Foehlich | 11 | Algona Garrigan |
Susie Bylund | 10 | Audubon |
Taylor Tanner | 10 | HLV |
2nd team | ||
Chelsea Gryp | 12 | HLV |
Hillary Samo | 10 | Grundy Center |
Jodi Schott | 11 | Valley Community |
Rebecca Richter | 11 | Algona Garrigan |
Baylie Wrage | 11 | Grundy Center |
Josie McMartin | 9 | Grundy Center |
Morgan Marsh | 12 | Pleasantville |
Charlee Vanderpool | 12 | Pleasantville |
Ali Kallsen | 11 | Hinton |
Tori Bishop | 10 | Hinton |