2012 All-State “Super Team”
- P Jacob Hadaway North Polk Jr
- P Tyler Peyton Dallas Center-Grimes Sr
- P Calvin Mathews Davis County Sr
- C Jake Stenberg Benton Community Sr
- 1B JD Nielsen Martensdale-St. Mary’s Sr
- 2B Reid Bonner Iowa City West Jr
- SS Josh Martsching Davis County Sr
- 3B Nate Steger Dyersville-Beckman Sr
- OF Paul Jacobson Sioux City Heelan Sr
- OF Ryan Lehmann Western Dubuque Sr
- OF Jake Greco North Fayette Sr
- OF Will Gormally Ft. Dodge Sr
- UT Austin Vaske Bishop Garrigan Sr
- UT Ozzie Adams Clear Lake Sr
- UT Alex Hayden Cedar Rapids Kennedy Sr
All-State Team – Class 4A
First Team
- P Nick Belzer Ankeny Jr
- P Jake Stolley Linn-Mar Sr
- P Tyler Vaughn Ft. Dodge Jr
- C Zach Fricke Waterloo West Jr
- C Joel Lanning Ankeny Jr
- 1B Cody Bell Cedar Rapids Kennedy Sr
- 2B Brock Brade North Scott Sr
- SS Casey Addelia Pleasant Valley Sr
- 3B Dylan Merritt Dubuque Senior Sr
- OF Zach Coppola West DM Dowling Sr
- OF Josh Jahlas Cedar Rapids Kennedy Sr
- OF Dom Thompson-Williams Sioux City East Jr
- OF Jason Velvick Cedar Rapids Prairie Sr
- UT Kyle Carnahan Marshalltown Sr
- UT Brennan Hammer Cedar Rapids Prairie Jr
- UT Matt Johnson Ankeny Jr
Second Team
- P Andrew Clemen West DM Dowling Sr
- P Adam Lloyd Cedar Rapids Kennedy Sr
- P Derek Burkamper Muscatine Jr
- C Jimmy Lizarraga Cedar Rapids Kennedy Sr
- C Kyle Coghlan Indianola Sr
- 1B Austin Stephens West DM Valley Sr
- 2B Brayton Carlson Cedar Rapids Prairie Sr
- SS Connor Grant Dubuque Senior Sr
- 3B Zach Scharff Waukee Sr
- OF Tanner Hinkle West DM Valley Jr
- OF Nick Smith Indianola Sr
- OF Taylor Pluim Sioux City East Jr
- OF Chance Tiedke Cedar Rapids Jefferson Sr
- UT Ryan Duncan Iowa City High Sr
- UT Nate Greve Linn-Mar Jr
- UT Alex Crowl CB Abe Lincoln Sr
All-State Team – Class 3A
First Team
- P Kendall Hazel Sgt. Bluff-Luton Sr
- P Alec Rash ADM Sr
- P Dynas Doud Dallas Center-Grimes Sr
- C Alec Zwanziger New Hampton Sr
- C Tyler Cropley Sioux City Heelan Soph
- 1B Robert Lyons Denison Jr
- 2B Tyler Willis Waverly-Shell Rock Sr
- SS Mitch Moser Benton Community Jr
- 3B Mike Nicolay Oelwein Sr
- OF Tyler Morrison West Delaware Sr
- OF Ryan Kemp Keokuk Sr
- OF Bryce Rose Keokuk Sr
- OF Tanner Truesdell Clear Lake Sr
- UT Alec Forbes Glenwood Sr
- UT Tony Myers Sioux City Heelan Sr
- UT Dylan Nelson ADM Jr
Second Team
- P Tyler Stolen Sioux City Heelan Jr
- P Chris Eckstaine LeMars Sr
- P Jonny Frese Benton Community Jr
- C Zach Isakson Charles City Sr
- C Jake Thuman Central Dewitt Jr
- 1B Blaine Snitker Waukon Sr
- 2B Alex Burnett Sioux City Heelan Sr
- SS Jordan Ely Grinnell Sr
- 3B Tyson Massey Western Dubuque Sr
- OF Gunner Blum Atlantic Sr
- OF Luke Johnson Charles City Sr
- OF Michael Keeran Clear Lake Sr
- OF Jake Redlinger Washington Sr
- UT Josey Jewell Decorah Jr
- UT Ben Bruck Harlan Sr
- UT Ethan Kenkel Storm Lake Jr
All-State Team – Class 2A
First Team
- P Josh Turner Ogden Sr
- P Cale Henke Hudson Sr
- P Chris Halbur Kuemper, Carroll Jr
- C DJ Fulton Northeast Sr
- C Lucas Jacque Dyersville-Beckman Sr
- 1B George Sehl Iowa City Regina Sr
- 2B Jacob Davidson Davis County Sr
- SS Kyle Whitman Maquoketa Valley Sr
- 3B Noah Pickard North Polk Sr
- OF Jalen Henningsen Alta-Aurelia Sr
- OF Brandon VanZandt Wilton Sr
- OF Robbie Anstoetter Dyersville-Beckman Sr
- OF Bo Bower West Branch Jr
- UT Craig Konrardy Waterloo Columbus Sr
- UT Grant Lang North Polk Soph
- UT Dakotah Wolken East Marshall Sr
Second Team
- P Adam Noethe Dyersville-Beckman Jr
- P Gage Carpenter Wapello Jr
- P Cole Crawford Wilton Jr
- C Colin Bolkema BHRV Jr
- C Todd Carter Wilton Soph
- 1B Tommy Setterdahl St. Edmonds, Ft. Dodge Jr
- 2B Cole Thompson BCLUW Sr
- SS Neil Marshall Alta-Aurelia Sr
- 3B Grant Wolfe Hudson Sr
- OF Shane Kemp Waterloo Columbus Sr
- OF Justin Shaffer Durant Jr
- OF Jake Lehman Iowa City Regina Sr
- OF Reed Smith North Polk Soph
- UT Jordan Hay North Cedar Sr
- UT Mitch Haferbier Northeast Sr
- UT David Flattery St. Edmonds, Ft. Dodge Jr
All-State Team – Class 1A
First Team
- P Marshall Morgan Lisbon Sr
- P Collin Thomas Pleasantville Sr
- P Gage Reis Coon Rapids-Bayard Sr
- C Dylan Lower Lawton-Bronson Sr
- C Zeb Noel Martensdale-St. Mary’s Sr
- 1B Zach Gibson Montezuma Jr
- 2B Kolbi Kohl Lisbon Sr
- SS Brandon Brittain Van Meter Soph
- 3B Beau Pick Remsen St. Mary’s Sr
- OF Ben Hecker St. Albert Sr
- OF Luke Skinner Lawton-Bronson Sr
- OF Jordan Bahl Lisbon Sr
- OF Jake Adams Mason City Newman Sr
- UT Brady Klein Notre Dame Sr
- UT Cole Chapin Treynor Sr
- UT Spencer Gritsch BGM Sr
Second Team
- P Trent Roose North Mahaska Soph
- P Lucas Giertz Notre Dame Sr
- P Ian Long Alburnett Sr
- C Mitchell Harger Alburnett Sr
- C Jake Lewis St. Albert Jr
- 1B Brady Billerbeck Gladbrook-Reinbeck Sr
- 2B Tyler Swenson Montezuma Jr
- SS Robert Walker Martensdale St. Mary’s Sr
- 3B Zach Keith Bishop Garrigan Sr
- OF Carter Horton Southeast Warren Jr
- OF Trent Dooley Martensdale St. Mary’s Sr
- OF Tate Rohde Kingsley-Pierson Sr
- OF Sam Powers Woodbine Jr
- UT Quin Mann Logan-Magnolia Sr
- UT Ben Knake Lisbon Sr
- UT Lucas Blum Walnut Sr