The Iowa Girls Coaches Association released their All-District Basketball honors lists for the 2019-2020 basketball season. Here is a look at area districts.
IGCA ALL-DISTRICT TEAMS
2019-2020
Class 1A
South
Alaina Applegate, Central Decatur
Jensen Archibald, Martensdale St. Mary’s
Riley Bell, Central Decatur
Chelsey Boettcher, Moulton-Udell
Maddy Duncan, Sidney
Thayda Houser, Seymour
Alex Knop, East Mills
Abby Martin, Lamoni
Jenna Stephens, Stanton
Maddy Stott, Martensdale St. Mary’s
Coach of the Year: Curtis Boothe, Central Decatur
West Central
Zoey Baylor, CAM
Macy Emgarten, Exira-EHK
Quinn Grubbs, Exira-EHK
Aleah Hermensen, Audubon
Danielle Hoyle, Paton-Churdan
Sammi Jahde, CAM
Kaitlyn Nielsen, Boyer Valley
Allie Petry, St. Albert
Jadeyn Smith, Ar-We-Va
Hannah Whitver, Glidden-Ralston
Coach of the Year: Tom Petersen, Exira-EHK
Class 2A
Southwest
Alexa Ahrenholtz, IKM Manning
Emma Anderson, Woodward-Granger
Payton Beckman, Panorama
Lexie Branning, IKM-Manning
Maddax DeVault, Nodaway Valley
Kailey Jones, AHSTW
Violet Lapke, Logan-Magnolia
Clair Lauterbach, Van Meter
Kylie Morrison, Logan-Magnolia
Sydney Neal, West Central Valley
Kinsey Scheffler, AHSTW
Sam Stewart, Mt. Ayr
Coach of the Year: Derek Sonderland, Logan-Magnolia
Class 3A
Southwest
Mallory Badding, Kuemper Catholic
Reagan Barkema, Roland-Story
Kelsey Fields, Creston
Regan Freland, PCM
Jaedon Murphy, North Polk
Maggie Phipps, North Polk
Moriah Prewitt, Des Moines Christian
Haley Rasmussen, Atlantic
Emma Rector, Chariton
Sophie Walker, Red Oak
Coach of the Year: Justin Morton, Roland-Story
Class 4A
West
Paige Andersen, Denison-Schleswig
Madison Camden, Glenwood
Jaelynn Dreckman, Le Mars
Mackenzie Foley, Sergeant Bluff-Luton
Abbie Hlas, ADM
Jenna Hopp, Glenwood
Molly Lutmer, Perry
Elle Scarborough, Glenwood
Megan Witte, Lewis Central
Jena Young, Winterset
Coach of the Year: Brian Rasmussen, Glenwood
Class 5A
West
Meg Burns, Ankeny Centennial
Caitlin Clark, Dowling
Brooklin Dailey, Southeast Polk
Nyamer Diew, Sioux City East
Katie Dinnebier, Waukee
Jada Gyamfi, Urbandale
Maya Gyamfi, Urbandale
Alex Honnold, Valley
Ashley Iiams, Ames
Arianna Jackson, Des Moines Roosevelt
Peyton Kelderman, Waukee
Grace Larkins, Southeast Polk
Maya McDermott, Johnston
Kendall Nead, Johnston
Kayla Pitz, Ankeny
Grace Plummer, Valley
Jillian Shanks, Council Bluffs Abraham Lincoln
Caroline Waite, Ames
Coach of the Year: Chris Guess, Waukee