AP High School Boys Basketball Poll 01/20/2020
January 21st, 2020 by admin
The Top Ten teams in the Associated Press Iowa high school basketball poll with first-place votes in parentheses and won-loss record, total points and position last week at right:
Class 4A | |||
---|---|---|---|
Record | Pts | Prv | |
1. Waukee (10) | 9-0 | 116 | 1 |
2. Waterloo, West (1) | 8-1 | 101 | 2 |
3. Iowa City, West | 7-1 | 90 | 3 |
4. Cedar Falls (1) | 7-1 | 87 | 4 |
5. Dubuque, Hempstead | 9-1 | 54 | 6 |
6. Ankeny Centennial | 10-1 | 52 | 5 |
7. North Scott, Eldridge | 10-1 | 48 | 9 |
8. Dubuque, Senior | 6-1 | 44 | 10 |
9. Ankeny | 9-1 | 30 | NR |
10. Dowling Catholic, West Des Moines | 8-2 | 20 | 8 |
Others receiving votes: Council Bluffs, Abraham Lincoln 15. Sioux City, East 2. Davenport, North 1.
Class 3A | |||
---|---|---|---|
Record | Pts | Prv | |
1. Norwalk (3) | 8-2 | 92 | 8 |
2. Marion (1) | 9-1 | 90 | 10 |
3. Assumption, Davenport (4) | 8-2 | 85 | 6 |
4. Carroll (1) | 7-1 | 73 | 1 |
5. Pella (1) | 8-2 | 57 | NR |
6. Winterset | 7-2 | 54 | 4 |
7. Mount Vernon | 9-2 | 43 | 2 |
8. MOC-Floyd Valley | 10-2 | 28 | 7 |
9. Glenwood | 9-3 | 26 | NR |
10. Ballard | 7-4 | 24 | NR |
Others receiving votes: Clear Lake 20. Dallas Center-Grimes 20. Keokuk 10. Le Mars 8. Central Clinton, De Witt 7. Gilbert 6. Harlan 6. Algona 4. Sergeant Bluff-Luton 2. Washington 1. Denison-Schleswig 1.
Class 2A | ||||
---|---|---|---|---|
Record | Pts | Prv | ||
1. West Sioux, Hawarden | (7) | 12-0 | 113 | 1 |
2. Camanche (5) | 9-0 | 107 | 2 | |
3. Treynor | 11-1 | 90 | 3 | |
4. North Linn, Troy Mills | 10-0 | 83 | 4 | |
5. Boyden-Hull | 10-1 | 74 | 8 | |
6. Beckman Catholic, Dyersville | 9-2 | 53 | 5 | |
7. Van Meter | 10-0 | 46 | 9 | |
8. Western Christian, Hull | 8-2 | 16 | NR | |
9. Regina, Iowa City | 8-2 | 14 | 7 | |
(tie) West Branch | 10-1 | 14 | NR |
Others receiving votes: Dike-New Hartford 8. Osage 7. Albia 6. Des Moines Christian 5. Aplington-Parkersburg 4. Woodward-Granger 4. Pella Christian 3. AHSTW 3. Unity Christian, Orange City 2. Southeast Valley-Gowrie 2. Rock Valley 1. Monticello 1.
Class 1A | ||||
---|---|---|---|---|
Record | Pts | Prv | ||
1. Easton Valley (5) | 11-0 | 109 | 3 | |
2. Bishop Garrigan, Algona (4) | 11-1 | 106 | 4 | |
3. WACO, Wayland | (1) | 12-0 | 75 | 5 |
4. Montezuma | 8-1 | 68 | 1 | |
5. West Fork, Sheffield (1) | 11-1 | 65 | 6 | |
6. Lake Mills | 11-1 | 58 | 7 | |
7. St. Mary’s, Remsen | 9-2 | 55 | 2 | |
8. South O’Brien, Paullina | 10-2 | 46 | 10 | |
9. Mount Ayr (1) | 10-0 | 38 | 10 | |
10. Martensdale-St. Marys | 9-1 | 8 | NR | |
(tie) Highland, Riverside | 12-1 | 8 | NR |
Others receiving votes: Don Bosco, Gilbertville 7. New London 5. Siouxland Community Christian 4. Gladbrook-Reinbeck 4. Newell-Fonda 3. Madrid 1.