Class 2-A District 4 Wrestling @ Harlan
February 9th, 2019 by Jim Field
Semi-Finals
106
- Tyler Halloran (Clarinda) beat Braden Gallagher (Greene Co) FALL 4:57
- Garret McLaren (Atlantic/CAM) beat Jake Porter (Winterset) 8-6
113
- Johnathon Erp (Red Oak) beat Benjamin Schmitz (Kuemper Catholic) 14-3
- Brayden Graff (Sergeant Bluff-Luton) beat Kyle Kesterson (SW Iowa) FALL 1:41
120
- Joe Weaver (Atlantic/CAM) beat Kaden Bolton (Creston/O-M) 9-1
- Nate Curry (Sergeant Bluff-Luton) beat Jensen Kaldenberg (Winterset) 8-0
126
- Bryce Hatten (Winterset) beat Shea Parkis (Kuemper Catholic) 14-2
- Ethan Lemon (Harlan) beat Beau Thompson (Creston/O-M) 7-2
132
- Kruise Kiburz (Winterset) beat Wyatt Obrecht (Harlan) FALL 3:27
- Jack Gaukel (Sergeant Bluff-Luton) beat Garon Wurster (Creston/O-M) FALL 3:22
138
- Isaac Bryan (Sergeant Bluff-Luton) beat Cam Vanderhoof (Red Oak) FALL 4:54
- Chase McLaren (Atlantic/CAM) beat Colton Hauschild (SW Iowa) FALL 1:01
145
- Jack West (Winterset) beat Kadin Stutzman (Atlantic/CAM) FALL 3:06
- Oscar Olmos (Harlan) beat Mister McNaughton (SW Iowa) FALL 4:56
152
- Connor Pellett (Atlantic/CAM) beat Tyler Brown (Winterset) 16-6
- Easton Graff (Sergeant Bluff-Luton) beat Rylan Luther (Creston/O-M) FALL 1:39
160
- Justin McCunn (Red Oak) beat Joel Ward (Greene Co) 7-0
- Blake Liebe (Sergeant Bluff-Luton) beat Brady Barringer (Winterset) FALL 3:52
170
- Jackson Kinsella (Creston/O-M) beat Brock Wuebker (Greene Co) FALL 1:54
- Carter Bendorf (Harlan) beat Carter Maynes (Red Oak) FALL :33
182
- Jakob Childs (Clarinda) beat Tristan Navrkal (Sergeant Bluff-Luton) 6-4 (SV1)
- Beau Barncastle (Creston/O-M) beat Clint Dennhardt (Greene Co) FALL 5:12
195
- Thomas Bentley (Red Oak) beat Gabe Warren (Sergeant Bluff-Luton) FALL 1:01
- Bryce Hoyle (Greene Co) beat Crew Howard (Clarinda) 7-0
220
- Joseph Arkfeld (Harlan) beat Colton Kinnison (Red Oak) FALL 5:50
- Cale Roller (Atlantic/CAM) beat Trevor Kinyon (Creston/O-M) FALL 6:00
285
- Storm Howard (Clarinda) beat AJ Ellington (Sergeant Bluff-Luton) FALL 5:12
- Derec Weyer (Harlan) beat Andy Weis (Creston/O-M) FALL :50
Finals (State qualifiers in bold)
106
- 1st – Garret McLaren (Atlantic/CAM) beat Tyler Halloran (Clarinda) 6-3
- 3rd – Jake Porter (Winterset) beat Braden Gallagher (Greene Co) TECH FALL 5:37 23-8
- WB – Tyler Halloran (Clarinda) beat Jake Porter (Winterset) 11-4
113
- 1st – Brayden Graff (Sergeant Bluff-Luton) beat Johnathon Erp (Red Oak) TECH FALL 4:00 17-2
- 3rd – Benjamin Schmitz (Kuemper Catholic) beat Kyle Kesterson (SW Iowa) FALL 3:04
120
- 1st – Nate Curry (Sergeant Bluff-Luton) beat Joe Weaver (Atlantic/CAM) 6-4
- 3rd – Kaden Bolton (Creston/O-M) beat Jensen Kaldenberg (Winterset) 9-3
126
- 1st – Bryce Hatten (Winterset) beat Ethan Lemon (Harlan) 8-1
- 3rd – Shea Parkis (Kuemper Catholic) beat Beau Thompson (Creston/O-M) 2-1
- WB – Ethan Lemon (Harlan) beat Shea Parkis (Kuemper Catholic) FALL 5:54
132
- 1st – Jack Gaukel (Sergeant Bluff-Luton) beat Kruise Kiburz (Winterset) 13-5
- 3rd – Garon Wurster (Creston/O-M) beat Wyatt Obrecht (Harlan) FALL 3:36
- WB – Kruise Kiburz (Winterset) beat Garon Wurster (Creston/O-M) TECH FALL 4:00 16-1
138
- 1st – Chase McLaren (Atlantic/CAM) beat Isaac Bryan (Sergeant Bluff-Luton) TECH FALL 4:23 17-2
- 3rd – Cam Vanderhoof (Red Oak) beat Colton Hauschild (SW Iowa) FALL 1:37
145
- 1st – Jack West (Winterset) beat Oscar Olmos (Harlan) 8-7
- 3rd – Kadin Stutzman (Atlantic/CAM) beat Mister McNaughton (SW Iowa) TECH FALL 5:30 15-0
- WB – Oscar Olmos (Harlan) beat Kadin Stutzman (Atlantic/CAM) 9-6
152
- 1st – Easton Graff (Sergeant Bluff-Luton) beat Connor Pellett (Atlantic/CAM) FALL 1:01
- 3rd – Tyler Brown (Winterset) beat Rylan Luther (Creston/O-M) 13-6
160
- 1st – Justin McCunn (Red Oak) beat Blake Liebe (Sergeant Bluff-Luton) FALL 1:25
- 3rd – Joel Ward (Greene Co) beat Brady Barringer (Winterset) FALL 2:58
- WB – Blake Liebe (Sergeant Bluff-Luton) beat Joel Ward (Greene Co) 13-2
170
- 1st – Jackson Kinsella (Creston/O-M) beat Carter Bendorf (Harlan) 13-5
- 3rd – Brock Wuebker (Greene Co) beat Carter Maynes (Red Oak) FALL 2:11
- WB – Brock Wuebker (Greene Co) beat Carter Bendorf (Harlan) FALL 4:17
182
- 1st – Jakob Childs (Clarinda) beat Beau Barncastle (Creston/O-M) 6-2
- 3rd – Tristan Navrkal (Sergeant Bluff-Luton) beat Clint Dennhardt (Greene Co) FALL 3:45
- WB – Beau Barncastle (Creston/O-M) beat Tristan Navrkal (Sergeant Bluff-Luton) 9-8
195
- 1st – Thomas Bentley (Red Oak) beat Bryce Hoyle (Greene Co) FALL 1:01
- 3rd – Crew Howard (Clarinda) beat Gabe Warren (Sergeant Bluff-Luton) FALL 3:50
220
- 1st – Joseph Arkfeld (Harlan) beat Cale Roller (Atlantic/CAM) FALL 5:07
- 3rd – Colton Kinnison (Red Oak) beat Trevor Kinyon (Creston/O-M) 2-0
- WB – Cale Roller (Atlantic/CAM) beat Colton Kinnison (Red Oak) 4-3
285
- 1st – Derec Weyer (Harlan) beat Storm Howard (Clarinda) FALL 1:14
- 3rd – AJ Ellington (Sergeant Bluff-Luton) beat Andy Weis (Creston/O-M) FALL :29